Scrie prima ta carte cu ghidul de pasi

Scrie prima ta carte cu ghidul de pasi

Cati oameni cred ca au ceea ce este necesar pentru a scrie o carte de afaceri? Mii de scriitori au inceput carti, dar nu au terminat niciodata. Scrierea unei carti poate fi coplesitoare pentru multi scriitori fara experienta de autor. 

1. Stabiliti de ce doriti sa scrieti o carte

De ce vrei sa scrii o carte? Inainte ca Forbes Books sa selecteze un autor pentru a fi membru, ii cerem sa raspunda la aceasta intrebare. Cand te gandesti sa scrii o carte, pune-ti trei intrebari.

 • De ce vreau sa scriu o carte?
 • Am cunostinte de specialitate pe care sa le impartasesc lumii?
 • De ce sunt pasionat?

O carte de afaceri are de obicei cel putin 40.000 de cuvinte . Acest obiectiv este greu de atins fara indrumarea profesionistilor. Cartile Forbes ii ajuta pe membrii nostri sa isi rezolve, sa restranga sau sa extinda subiectul cartii pentru a-si atinge obiectivele. 

Scrii pentru mostenirea familiei sau ai vrea sa te distrezi? De exemplu, daca scrieti o carte pentru a o lasa familiei dvs., vanzarea cartilor probabil nu va fi cea mai mare preocupare a dvs. 

Cu toate acestea, daca doriti sa influentati cititorii si sa deveniti un bestseller Amazon , cartea dvs. trebuie sa fie structurata pentru un angajament maxim . Aceasta inseamna sa folositi cele mai bune practici, combinate cu idei noi pentru a va pozitiona cartea in vederea vanzarii. 

Dupa cum va puteti imagina, acest lucru este mult mai greu decat pare, dar pozitionarea cartii pentru a obtine un angajament maxim este ceea ce facem.

Pentru a iesi in evidenta din multime, trebuie sa oferi publicului tinta ceva de valoare . Valoarea poate fi sub forma de divertisment pur sau idei care va pot imbunatati abilitatile profesionale. 

2. Stabiliti o idee generala pentru cartea dvs

Multi dintre autorii nostri sunt medici, CPA, lideri de afaceri si CEO. Inainte de a ne implica, autorii ar trebui sa aiba deja o viziune globala (30.000 de picioare) despre ceea ce doresc sa scrie. 

Daca esti medic, scrie despre cum specialitatea ta poate ajuta oamenii sa devina mai sanatosi. Daca sunteti CPA, luati in considerare modul in care abilitatile dvs. pot ajuta oamenii cu cunostinte financiare. Odata ce aveti ideea dvs. generala, este timpul sa va efectuati cercetarile pentru a va perfectiona titlul si ideile.

3. Efectuati cercetari pe tema cartii

Inainte de a pune pixul pe hartie, veti dori sa fiti cat mai pregatiti cu cunostintele si organizarea dvs. Fiecare carte grozava a inceput cu ore (si ore) de cercetare despre subiectul specific. Exista doua forme de cercetare pe care veti dori sa le finalizati inainte de a scrie o carte. 

Analiza concurentei

Daca sunteti cardiolog si doriti sa va impartasiti cunostintele despre o viata sanatoasa, veti dori sa cititi continut similar. De exemplu, Google „ carti recomandate de cardiolog ” si incepeti sa cititi cat mai multe carti din genul dvs.

Va recomandam sa cautati tipul de continut din fiecare carte si sa stabiliti daca aveti cunostinte similare. Priviti titlurile din fiecare carte si ganditi-va cum ati structura cartea pe baza altor autori publicati. 

Citirea cartilor de la colegii tai va ajuta la intelegerea principalelor teme ale cartii lor. Priviti, de asemenea, numarul de capitole, pagini si continut media pe care le-au folosit in cartea lor. Acest lucru va va oferi o idee despre cat de lunga ar trebui sa fie cartea dvs. In plus, acest lucru va va ajuta sa va stabiliti obiectivele de scriere. 

Analiza pietei

Dupa ce ati citit suficiente carti despre subiectele dvs. potentiale, este timpul sa vedeti cum vad consumatorii subiectul dvs. Va recomandam sa incepeti cu o simpla cautare pe Google pentru cele mai bune sau cele mai populare carti din genul dvs. De exemplu, un chirurg cardiotoracic ar trebui sa scrie ceva de genul „cele mai bune carti pentru chirurgul cardiovascular”. 

Google va ofera cele mai populare carti din genul cardiotoracic. Citirea unora dintre cele mai bune vanzari va va ajuta sa intelegeti ce separa cel mai bun de medie.  

Cum sa scrii o carte despre tine: Afla acum Te-ar putea interesa si: Cum sa scrii o carte despre tine: Afla acum

Cautati cei mai buni vanzatori Amazon pentru genul dvs., deoarece Amazon este cel mai popular loc din lume pentru a cumpara carti. Va recomandam intotdeauna sa studiati cele mai bune carti pentru a intelege titlurile, temele, designul copertei si designul interior.

Daca te uiti la primele patru carti pentru acest gen, vei observa ca toate sunt ghiduri pentru intelegerea unui anumit subiect. Deci, daca esti chirurg cardiac si vrei sa scrii o carte, vei dori sa scrii un fel de ghid. 

Efectuarea unei cercetari de piata este o necesitate daca doriti sa va impartasiti cunostintele si sa vindeti carti. De exemplu, o autobiografie in genul cardiovascular nu se va vinde suficient pentru a avea un impact asupra publicului tinta.

Efectuarea cercetarilor de piata si a analizei concurentilor, pastrand in acelasi timp alte responsabilitati, poate fi dificila pentru liderii de afaceri. Echipa de marketing Forbes Books se mandreste cu zeci de ani de experienta combinata in cercetarea pietei si analiza concurentilor. Daca sunteti interesat sa aflati mai multe despre cum va putem ajuta, cititi pagina noastra Digital Media & Engagement.

4. Creati o schita pentru cartea dvs

Crearea unui contur este una dintre acele practici care poate parea o pierdere de timp. Cu toate acestea, schitarea este un pas esential pe care autorii il fac pentru a crea o carte demna de vanzare cu amanuntul. Inainte de a scrie vreodata un cuvant in cartea ta, scrie o schita aproximativa. 

Multi scriitori ar putea crede ca nu au nevoie de o schita, dar este important sa va asigurati ca organizatia dvs. este perfecta. O greseala comuna pe care o vedem adesea la autorii noi este „ mijlocul maraton ” al cartilor lor. Autorii fara schite detaliate fac greseala de a-si incarca continutul frontal, in loc sa ofere valoare in intreaga carte. 

Ce tipuri de contururi sunt grozave pentru carti?

Cea mai comuna schita folosita pentru autori este schita alfanumeric . Folosirea acestei schite va permite sa organizati fiecare capitol in cifre romane, litere mari, cifre arabe si litere mici. Un schita alfanumeric va ofera un plan pentru fiecare capitol si subiectele din interiorul acestora. 

Unii oameni (ca mine) fac o treaba mai buna de a-si organiza gandurile intr-un mod interactiv, cum ar fi o harta mentala . Folosirea unei harti mentale pentru a-ti contura cartea nu numai ca te va ajuta sa-ti organizezi cartea, dar poate fi si mai cuprinzatoare. 

Folosirea unei harti mentale impreuna cu un contur alfanumeric ofera mai multe perspective pentru a imbunatati continutul dvs. 5. Subliniaza un conflict si rezolutie pentru a oferi valoare

Fiecare carte buna incepe cu o poveste buna. Cititorii vor sa fie in conflict si sa fie atinsi emotional de poveste. Oamenii iubesc povestile cu cineva care depaseste adversitatea extrema. Ganditi-va la autorul Forbes Books, Andres Pira si cum a trecut de la a fi fara adapost la miliardar. 

Povestea lui Andres este incredibila, dar avem multi alti autori, precum Mari Tautimes, care intruchipeaza rezistenta, persistenta si adversitatea. Puteti asculta lectiile de viata ale lui Mari Tautimes si cum si-a depasit circumstantele pentru a deveni un CEO de succes pe Forbes Books Audio

Exista trei lucruri pe care le puteti face pentru a va pregati cartea pentru succes. Amintiti-va, introducerea dvs. este prima dvs. impresie si avem o singura prima impresie. 

Atrageti atentia cititorilor dvs. cu un carlig grozav

Exista multe lucruri pe care le puteti face pentru a atrage atentia cititorilor, dar depinde de vocea scriitorului, de stilul si de scopul cartii lor. 

 • Folositi empatia pentru a intra in legatura cu publicul spunandu-i o poveste personala
 • Folositi statistici unice pentru a va dovedi punctul de vedere si pentru a lumina cititorii
 • Incepeti cu un citat prolific care va subliniaza subiectul
 • Pune o intrebare la care crezi ca se gandesc oamenii

Detaliaza contextul cartii tale

Dupa carlig, va trebui sa detaliezi ce separa cartea ta de restul. Cum aduci valoare tangibila publicului tau? Cititorii tai vor sa stie exact ce vei face pentru ei si o doresc cat de curand. 

Cum sa autopublici o carte in 8 pasi Te-ar putea interesa si: Cum sa autopublici o carte in 8 pasi

Cel mai important lucru la care trebuie sa te gandesti atunci cand scrii o carte de afaceri este cum poti aborda o problema comuna pe care o au oamenii. Cititorii trebuie sa stie ca vor obtine ceva ce pot folosi pentru a-si imbunatati viata. 

Evidentiati cuvintele cheie

Fie ca este vorba despre titlu, titluri sau continut, trebuie sa stabiliti cuvintele cheie si sa le evidentiati in cartea dvs. Acest lucru este mai important daca doriti sa va publicati cartea online (carti electronice, audibile) datorita Cautarii Google

Indiferent de modul in care doriti sa fie distribuita cartea dvs., un set de cuvinte cheie pe care doriti sa le evidentiati va va ajuta sa va organizati gandurile . Cuvintele dvs. cheie ar trebui sa fie subiecte cheie despre care publicul tinta doreste sa invete.

6. Stabiliti o rutina de scriere si citire

Unul dintre cei mai prolifici autori ai secolului al XX-lea, Stephen King , a declarat odata: Daca nu ai timp sa citesti, nu ai timp (sau instrumentele) sa scrii. Simplu asa .”

Mai simplu spus, scriitorii trebuie sa fie cititori pasionati pentru a obtine noi perspective si cunostinte pe care publicul nu le are. Stabilirea unei rutine de citit si scris este cel mai important pas pe care il poti face pentru a fi un scriitor de succes. 

Cum creez o rutina de scris si citit? Stabiliti-va programul zilnic, saptamanal si lunar. Odata ce iti cunosti programul, aloca cel putin 30 de minute in fiecare zi pentru lectura

Cu toate acestea, nu trebuie sa scrii in fiecare zi pentru a deveni autor. De fapt, sa scrii in fiecare zi este o modalitate buna de a te epuiza inainte ca cartea sa fie terminata. Va recomandam sa rezervati doua pana la patru  ore pe saptamana pentru scris

7. Creati obiective de scriere

Exista doua tipuri de obiective asupra carora scriitorii ar trebui sa se concentreze; obiective pe termen scurt si pe termen lung . Un obiectiv pe termen lung este stabilit pe luni sau ani, in timp ce un obiectiv pe termen scurt este un obiectiv zilnic sau saptamanal. 

Un obiectiv grozav pe termen scurt de stabilit este de a scrie 1.000 de cuvinte pe saptamana (4.000 de cuvinte pe luna). Utilizarea obiectivelor pe termen scurt este cea mai buna modalitate de a va asigura ca nu sunteti coplesit sau descurajat de procesul indelungat. 

Un obiectiv pe termen lung ar fi sa va finalizati manuscrisul in 10 luni ( 40.000 de cuvinte ) folosind obiectivele saptamanale. Crearea de obiective tangibile si realiste va va ajuta doar sa ramaneti blocat in timpul procesului dvs.

8. Stabiliti o rutina de editare

Editarea este procesul de scriere a unei carti care consuma cel mai mult timp. Stabilirea unei rutine de editat este la fel de importanta ca si o rutina de scriere. Unul dintre defectele majore ale multor scriitori este ca fie incearca sa editeze prea mult, fie nu suficient. 

Va recomandam sa utilizati instrumente, cum ar fi Grammarly , ProWritingAid sau Hemingway App pentru editare. 

Recomandarea noastra este sa editati saptamanal in loc sa editati in fiecare zi in care scrieti. Acest lucru va va economisi timp, energie si, cel mai important, va va mentine in ritmul scrisului. 

In calitate de scriitori, credem ca este mai important sa scrieti cand mintea este corecta, in loc sa va rupeti sirul gandurilor. Acest lucru va ajuta si la prevenirea blocarii scriitorului. 

La Forbes Books, veti lucra cu o echipa editoriala profesionista pentru a va asigura ca manuscrisul este bine organizat si fara erori.

Cum poti amplifica mesajul din cartea ta?

Multe companii de editare incurajeaza scriitorii sa ofere manuscrisul cartii lor de afaceri prietenilor si familiilor lor. La inceput pare o idee grozava, dar exista probleme cu aceasta strategie. De exemplu, stiti daca prietenii si familia dvs. fac parte din publicul dvs. tinta? 

7 pasi pentru scrierea si publicarea primei carti electronice Te-ar putea interesa si: 7 pasi pentru scrierea si publicarea primei carti electronice

Este posibil ca conexiunile tale de afaceri sa aduca un feedback mai mare decat familia ta si sa sustina circulatia manuscirptului tau. Incercati sa trimiteti un avans de carte persoanelor din reteaua dvs. de afaceri. Vorba in gura este de departe cea mai buna forma de amplificare. Trimiterea acestor copii avansate ale cartii dvs. va incuraja reteaua dvs. profesionala sa va distribuie cartea si sa o recomande altora. 

9. Decideti-va programul de publicare: care este mai bun?

Exista trei tipuri de publicare pentru carti de afaceri; publicatie traditionala, autopublicata si independenta . Forbes Books ofera un model independent, care le permite membrilor nostri sa detina si sa controleze pe deplin cartea lor. 

Editura traditionala

Avantaje

 • Fara costuri initiale pentru publicare
 • Editorii profesionisti ofera planuri de promovare si publicare la nivel de elita
 • Editorii majori au persoane de contact media autorizate numai pentru cartile de top
 • Cea mai mare sansa de a obtine carti in librariile din caramida

Dezavantaje

 • Aproximativ 1% dintre carti sunt semnate la edituri importante
 • Proces lung care necesita multa supraveghere
 • Control creativ minim, deoarece editorii iau factura
 • Nicio proprietate asupra manuscrisului cartii tale
 • Subiectele de nisa sunt mult mai greu de publicat
 • Editorul stabileste modul in care cartea este comercializata publicului
 • Publicarea poate dura 2 ani

Editura Independenta

Avantaje

 • Proprietatea deplina a cartii dvs
 • Personalizati toate aspectele planului de carte
 • Publicati o carte in mai putin de 14 luni
 • Control complet de marketing 
 • Ideal pentru subiecte de nisa
 • Oportunitate mai mare de profit decat publicarea traditionala
 • Control creativ complet

Dezavantaje

 • Vor fi costuri initiale mai mari
 • Publicarea independenta are costuri totale mai mari

Auto-publicare

Avantaje

 • Mai mult control creativ decat publicarea traditionala
 • Proprietatea deplina a cartii dvs
 • Potential de castig mai mare, deoarece va ocupati de intregul proces
 • Ideal pentru subiecte de nisa
 • Fara termene limita sau gardieni care sa va spuna ce trebuie sa faceti

Dezavantaje

 • Procesul cel mai consumator de timp dintre cele 3 tipuri de publicare
 • Este foarte dificil sa inveti singur procesul de publicare a cartii
 • Angajarea de editori profesionisti, firme de PR sau alti profesionisti importanti este foarte costisitoare
 • Daca nu aveti legaturi profesionale, veti avea nevoie de cineva care sa va ajute sa va comercializeze cartea

10. Creati o strategie de promovare a cartilor

Chiar si dupa ce ai scris un manuscris si ai proiectat o coperta de carte, tot trebuie sa-ti promovezi cartea. Planificarea lansarii cartii tale aduce un set complet nou de probleme care pot fi coplesitoare fara ajutor profesional. 

Potrivit directorului nostru senior de marketing si promovare a cartilor, nu toate tipurile de promovare ar trebui sa inceapa in acelasi timp. De exemplu, daca creati continut promotional si actualizati materiale online, veti avea nevoie de 6 luni de promovare inainte de lansare .

Cu toate acestea, exista o campanie complet noua pentru vanzarea cartii pe masura ce data lansarii se apropie. Va recomandam 6-8 saptamani de promovare activa inainte de data lansarii pentru a vinde pe platformele online.

Din fericire, membrii Forbes Books si Advantage Media primesc aceeasi promovare a cartilor de experti. Echipa noastra este pregatita pentru a va ajuta sa deveniti autoritatea in domeniul dumneavoastra. 


0,00 (0 voturi)

Nu sunt Comentarii la Scrie prima ta carte cu ghidul de pasi

Iti place Articolul? Distribuie si prietenilor tai:

×